30
تنور آتشی قدیمی
مارس 9, 2018
پل و چفتک
مارس 9, 2018

آیین سنتی توزیع غذای نذری در روستای باغملک

مراسم محرم

     

روز عاشورای هر سال آیین سنتی مذهبی توزیع غذای نذری در روستای باغملک مبارکه اصفهان برگزار می شود. این آیین سنتی ۳۰۰ ساله با میزبانی روستاهای اراضی و باغملک است. در روز عاشورا اهالی روستای اراضی با کاروان عزاداری به سمت روستای باغملک می روند و بعد از پایان مراسم سینه‌زنی و اقامه نماز ظهر در حسینیه روستا ، مردم این روستا با طپخ غذا در خانه های خود و با تزیینات زیبا داخل سینی، میزبان مردم روستای اراضی می شوند. روستای باغملک در سی و پنج کیلومتری اصفهان واقع شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم ، در روز تاسوعا ، اهالی روستای باغملک میهمان روستای اراضی می‌شوند و در روز عاشورا اهالی این روستا ، میزبان اهالی روستای اراضی می شوند.

در روز تاسوعای حسینی همه اهالی روستای اراضی در خانه‌ها غذای نذری پخته و پس از تزیین غذاها و قرار دادن آن در سینی های بزرگ، نذور خود را براساس آیینی سنتی بر روی سر گذاشته و به حسینیه می آورند.

پس از اقامه نماز جماعت در ظهر تاسوعا، در حسینیه روستای اراضی، همه اهالی و مهمانان در این مکان که شامل دکه‌های بسیاری هستند، جمع شده و پس از باز شدن درب های حسینیه، همگی وارد قسمتی که دکه‌های حسینیه قرار دارد، می‌شوند.
هر خانواده، مهمانان خود را به یکی از دکه‌های حسینیه برده و غذایی را که آماده کرده است، برسر سفره قرار می‌دهد.
همین برنامه، روز عاشورا در روستای باغملک برپا می‌شود.

از وی‍ژگی‌های برجسته مراسم عزاداری حسینی در روستاهای اراضی و باغملک، اطعام دهی به عزاداران شرکت کننده از اقصی نقاط شهرستان مبارکه و استان اصفهان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در این آیین گفت: برای ثبت آیین سنتی در آثار فرهنگی ناملموس کشور، برخی از مقدمات به ثبت رسانی شامل ساخت مستند تلویزیونی و اطلاع رسانی در سایت های مختلف انجام شده است.

سید عباس صالحی افزود:  حمایت های لازم برای تدوین و انتشار یک کتاب برای کمک به ثبت این آیین هم انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =